Prawa autorskie do twórczości AI

Prawa autorskie do twórczości AI. ChatGPT, DALL-E, Midjourney, Bing Create – to najpopularniejsze obecnie narzędzia do tworzenia treści przez sztuczną inteligencję.

Niejednokrotnie w swojej pracy, czy w celach rozrywkowych korzystamy z treści generowanej przez AI. Jest to wyjątkowe narzędzie, którego użycie potrafi być bardzo kuszące. Po wpisaniu kilku zdań do generatora treści możemy otrzymać wzór służbowego maila czy życzenia urodzinowe. W ostatnim czasie ogromną popularność zdobyły generowane plakaty filmowe w stylu animowanej kreskówki. Czy jednak podczas korzystania z tych narzędzi naszła Państwa refleksja dotycząca praw autorskich do takiego „utworu”? Kto ma prawa autorskie do twórczości AI? Czy jesteśmy autorem tego dzieła skoro braliśmy udział w generowaniu treści? A może to sama sztuczna inteligencja posiada prawa do takiego utworu? Odpowiedź na te pytania nie jest zawsze jednoznaczna.

Koncepcje prawne dotyczące treści pochodzącej od AI

W światowej nauce prawa powstały trzy podstawowe koncepcje dotyczące praw autorskich do utworu stworzonego przez AI:

  1. Utwory stworzone przy użyciu sztucznej inteligencji nie są objęte ochroną prawnoautorską i należą do domeny publicznej.
  2. Człowiek posiada prawa autorskie do utworu, bowiem algorytmy sztucznej inteligencji traktowane są jak narzędzie do wytworzenia utworu, który powstaje na wyraźne polecenie człowieka i w kierunku przez niego wskazanym.
  3. Prawa autorskie do takiej twórczości należą do samej sztucznej inteligencji.

Prawo polskie a twórczość AI

Na gruncie polskiego prawa, nie można mówić o wytworze sztucznej inteligencji jako o utworze w rozumieniu ustawy. Przedmiotem prawa autorskiego rozumianym jako utwór, może być wyłącznie rezultat pracy ludzkiej. Treści wygenerowane przez AI należą do domeny publicznej i mogą mieć zastosowanie także do użytku komercyjnego. Można się takim dziełem posługiwać, jednakże tak samo jak jego „autor” – osoba na zlecenie której powstał taki wytwór, tak każda inna osoba może korzystać z tego wytworu.

Należy mieć także na uwadze sygnalizowaną przez niektórych możliwość popełnienia plagiatu przez AI. Sztuczna Inteligencja nie generuje swoich rezultatów bazując na swojej kreatywności. Tworzy je na podstawie treści które są jej znane i baz danych, które posiada algorytm. Wygenerowane treści mogą być bliźniaczo podobne do istniejących już wytworów, stworzonych przez człowieka. Jednakże dochodzenie roszczeń z praw autorskich przez takiego autora jest wręcz niemożliwe. Z uwagi na fakt, że wytwór AI nie jest utworem w rozumieniu ustawy, nie sposób mówić o plagiacie w znaczeniu prawnym.

Pomimo, że wytwory sztucznej inteligencji należą do domeny publicznej, warto zapoznać się z regulaminami poszczególnych generatorów treści. Dla przykładu Regulamin usługi Bing Create pozwala na wykorzystanie treści w jedynie celach niekomercyjnych. Nawet jeśli takie postanowienie byłoby sprzeczne z prawem, wciąż istnieje ryzyko, że dokonane naruszenie Regulaminu może prowadzić do zablokowania dostępu do usługi. Dla większej pewności, warto wybierać narzędzia, których regulamin pozwala na wykorzystanie komercyjne wytworu.

Stan prawny aktualny na: 30 października 2023 r.